Viacerí realizátori projektov, ktoré boli schválené Ministerstvom životného prostredia ako vykonávateľom časti Plánu obnovy a odolnosti SR, sa stretli v rámci spoločnej iniciatívy na podporu rozvojových projektov transformácie regiónu Národného parku Muránska planina. Stretnutie, organizované Správou Národného parku Muránska planina, bolo zamerané na prezentáciu aktuálneho stavu jednotlivých projektov a na koordináciu budúcich krokov.
„Napredujeme v každom smere a to nás nesmierne teší,“ uviedla Vladislava Košová, koordinátorka rozvoja prírodného cestovného ruchu zo Správy Národného parku /NP/ Muránska planina. Zdôraznila, že jednotlivé projekty sa realizujú podľa plánovaného harmonogramu a prinášajú viditeľné výsledky v oblasti rozvoja udržateľného turizmu. Z celkového počtu 15 schválených projektov je v procese realizácie 12 z nich, pričom 3 projekty boli ukončené. Celkovo sú na území NP Muránska planina implementované v rámci komponentu „Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na zadržiavanie vody, ochranu prírody a rozvoj biodiverzity“ projekty v hodnote okolo 8 miliónov eur.
Stretnutie poskytlo priestor na vzájomnú výmenu skúseností, prehodnotenie prioritných aktivít a diskusiu o možnostiach financovania ďalších projektov. Správa NP Muránska planina naďalej podporuje spoluprácu medzi jednotlivými aktérmi s cieľom vytvoriť atraktívne a ekologicky udržateľné podmienky pre rozvoj cestovného ruchu v regióne.
Jedným zo spomínaných projektov, ktoré sa realizujú, je aj projekt „Udržateľný rozvoj cykloturistiky v NP Muránska planina“, ktorého realizátorom je Rozvojová agentúra BBSK. Aktuálne prebieha rozsiahla obnova a údržba cykloturistického značenia na celom území národného parku, v jeho ochrannom pásme a najbližšom okolí.
Celkovo bude obnovených okolo 400 km cykloturistických trás, v rámci čoho bude vymenených približne 600 smeroviek a viac ako 120 smerovníkov (charakteristické žlté stĺpiky s umiestnenými smerovkami). Zvyšné smerovníky budú zrenovované, alebo ponechané také aké sú, podľa stavu v akom sa nachádzajú. Údaje na smerovkách budú aktualizované a odkontrolované prostredníctvom aplikácie, ktorú používame na digitálne zaznamenanie cykloturistickej infraštruktúry.
Súčasťou projektu je aj značenie nových cykloturistických trás, ktoré sú momentálne v procese legalizácie. Po ukončení administratívnych krokov budú tieto trasy zaradené na značenie. „Predpokladáme, že vznikne približne 50 km nových cykloturistických trás, ktoré pomôžu usmerniť tok cykloturistov smerom von z jadra národného parku a prispejú k rozvoju cestovného ruchu v okolitých obciach“ zhodnotil Peter Krušinský, koordinátor projektu.
Niektoré cykloturistické informačné prvky sú v dosť zlom stave. Či už sú zničené, zlomené, neaktuálne alebo negatívne poznačené vplyvom poveternostných podmienok. Pri maľovanom značení platí, že by malo byť obnovované každých 3-5 rokov podľa umiestnenia a lokálnych klimatických pomerov. Pri rekognoskácií a kontrole stavu značenia, ktoré prebehli na jeseň 2023, sa zistilo, že niektoré trasy neboli obnovované oveľa viac rokov, ako je toto odporúčanie a maľované značenie je takmer neviditeľné.
Digitálny monitoring obnovy značenia
„Celý proces obnovy značenia prebieha prostredníctvom aplikácie, cez ktorú zadávame, monitorujeme a sledujeme priebeh prác. Prostredníctvom aplikácie dokážeme taktiež jednoduchšie analyzovať nadmorské výšky, vzdialenosti medzi jednotlivými smerovníkmi a jej celkové využitie je obrovským prínosom pre prácu značkárov v teréne, ako aj administratívnu údržbu,“ vysvetľuje Peter Švehla, GIS analytik.
„Proces obnovy značenia sme si pracovne rozdelili do štyroch balíčkov, ktoré v závere vytvoria očakávaný celok,“ uviedol Peter Krušinský. „Tešíme sa, že cykloturistika v národnom parku rastie na popularite. Keďže disponujeme sčítačmi cykloturistov, máme možnosť porovnať a analyzovať pohyb cyklistov v Národnom parku a jeho okolí. Veríme, že kvalitné značenie prispeje k rozvoju cykloturizmu a aj celkovému cestovnému ruchu v regióne,“ dodal.
Údržba a obnova cykloturistického značenia bude prebiehať do 31. decembra 2025 a je financovaná z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.